"Hacettepe Hamle İnovasyon" yarışmasında dereceye giren girişimciler ödüllendirildi

/ Güncel / Haberler / "Hacettepe Hamle İnovasyon" yarışmasında dereceye giren girişimciler ödüllendirildi
"Hacettepe Hamle İnovasyon" yarışmasında dereceye giren girişimciler ödüllendirildi 
 
Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezince düzenlenen "Hacettepe Hamle İnovasyon" yarışmasında dereceye giren 8 girişimciye ödülleri düzenlenen törenle verildi. 
Kalp ritmini ölçebilen mobil uygulamadan görme engelliler için ilaç prospektüslerini seslendirebilen teknolojilere kadar pek çok inovatif fikrin hayata geçirilmesi için girişimciler desteklenecek.
 
Hacettepe Üniversitesi Teknokent'de düzenlenen ödül töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, inovasyon ve araştırmaya verdikleri önemi dile getirdi.  
 
İnovasyon ile ilgili konuları daha da artırmak gerektiğine işaret eden Özen, "Diğer işlerle giderek daha az uğraşarak Hacettepe’yi hak ettiği akademik yere getirmemiz lazım." değerlendirmesini yaptı.
 
Rektörlük seçim sürecinde üniversitenin inovasyon sıralamasında iyi bir noktada olmadığını gördüğünde bunun üzüntüsünü paylaştığını anımsatan Özen, "Henüz 5 ay olmadan böyle bir yarışmada bulunmanın keyfini yaşıyorum. Bunun rektörlük ile rektör ile alakası yok, rektörün birlikte çalıştığı arkadaşları ile ilgisi var." diye konuştu.
 
Yarışmaya hem öğretim üyesi hem de lisans öğrencilerinin katılmasının heyecan verici olduğunu vurgulayan Özen, "Burada eğer kartvizitler yarışsaydı yarışmada sonuç çok kolay belli olurdu. Burada fikirler yarışıyor ve dolayısıyla da torpilin hiç olmadığı daha katılımcı portresi ile açığa çıkıyor. Bu beni heyecanlandırdı ve mutlu kıldı." ifadelerini kullandı.
 
Prof. Dr. Özen, yarışmayı düzenleyenlere teşekkür etti. 
 
- "Orta gelir tuzağı inovasyonla aşılabilir"
 
Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vural Gökmen, Türkiye'nin 2023 hedeflerinden birinin dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına girmek olduğunu belirterek, bunun inovasyonla mümkün olacağını söyledi. 
 
Bu konudaki en önemli bariyerin "orta gelir tuzağı" olduğu yönündeki açıklamalara işaret eden Gökmen, bunu aşmanın tek yolunun da yine inovasyon odaklı büyüme davranışı olduğunu vurguladı.
 
Küresel İnovasyon Raporu'na göre Türkiye'nin dünyada 141 ülke arasında 58'inci sırada olduğunu belirten Gökmen, yıllar itibarıyla Türkiye'nin sırasının yükselmediğini söyledi. Üniversite olarak durumdan vazife çıkarmak istediklerini dile getiren Gökmen, teknik inovasyona dayalı araştırma projelerine büyük önem verdiklerini anlattı. 
 
-Üniversitenin seçtiği inovatif fikirler 
 
Yarışmada sağlık teknolojileri alanında birincilik ödülüne "Pedikül Vida Tasarımı ve Üretimi" isimli projesiyle Benat Koçkar layık görüldü. Proje ile kemik kalitesine bakılmadan vidalara şekil hafızalı alaşımdan ek bir parçanın monte edilmesi ve vücut sıcaklığında açılması sureti ile kemiğe yerleştirme sağlanacak. Enfeksiyon durumunda alaşımın soğutulması ile tersine hareket ederek çıkarılabilen pedikül vidalar tasarlanacak, prototipi üretilecek ve doğrulaması gerçekleştirilecek. 
 
İkincilik ödülünü ise "Mobil Kalp Atımı ve Aritmi Tespiti" projesiyle Haluk Altunel aldı. Proje, akıllı telefonlarda ek donanım gerektirmeden kalp atım hızını ölçebilen, kalp ritim bozukluklarını yakalayarak kullanıcıyı uyaran ve istendiğinde sağlık kuruluşlarında acil yardım çağrısı oluşturabilen bir uygulama özelliği taşıyor. 
 
Üçüncülük ödülü de "Görme Engelli Bireyler İçin NFC Destekli İlaç İçerik Bilgilendirme Sistemi" projesiyle görme engelli Sarper Arıkan'a verildi. 
 
Proje, Türkçe metinleri sese çeviren yazılımlarla ilaç içeriklerinin görme engellilere algılatılması uygulamalarını içeriyor.
 
- İleri teknoloji ödülleri
 
Yarışmanın "İleri Teknolojiler" kategorisinde ise birincilik ödülünü "Teflon Kaplı Sülfürik Asit Reaktörü" projesi ile Fırat Ekici ve ekibi kazandı. Proje ile korozyon, kuvvetli asit ve 250 dereceye kadar dayanıklı teflon reaktörün ekonomik tasarımı ve üretimi yapılacak. 
 
İkincilik ödülü "CLEVA Mobil Uygulama Geliştirme Platformu" projesiyle Mustafa Özlü'ye verildi. Proje, kullanıcıların sahip olmak istediği akıllı mobil uygulamaların, mobil web ve web ortamında hızlı, kaliteli ve ekonomik bir şekilde üretilebilmesi için uygulama geliştirilmesini içeriyor.
 
Üçüncülük ödülü alan Serhat Deveci'nin "Radyoaktif Kaynağın Yerini Belirleyen Dedektör Prototipi" projesi ile de Türkiye'de benzeri bulunmayan, konumu ve cinsi bilinmeyen bir radyoaktif kaynağın yeri ve cinsinin belirlenmesini sağlayacak dedektör prototipi üretilecek. 
 
Yarışmanın her iki kategorisinde birer de mansiyon ödülü verildi. 
 
 Ödül alanlara, Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi tarafından ücretsiz patent başvuru hakkı ve TÜBİTAK'ın Bireysel Genç Girişim Programına (BİGG) doğrudan başvuru imkanı sağlanacak. Dereceye girenlere ayrıca, para ödülleri de verildi. 

Yayınlanma : 2016-06-07 16:46:07

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.