Milli Uydular ve Uzay

/ Güncel / Haberler / Milli Uydular ve Uzay

Milli Uydular ve Uzay

Hacettepe Teknokent  ICT Buluşmaları’nda, TURKSAT Genel Müdürü Şen, ‘’Milli Uydular ve Uzay’’ konulu konferans verdi.

 

Hacettepe Teknokent ICT  Günlerinin ikincisinde,  Türksat A.Ş Genel Müdürü Cenk Şen’i ağırladık.

Genel Müdürümüz İlyas Yılmazyıldız, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Hacettepe Teknokent olarak, Hacettepe Üniversitesi markasının sahip olduğu bilgi ve birikimleri,  Ar-Ge çalışmaları yürüten firmalara aktarmak konusunda hassasiyetle çalışmalar yürüttüklerini belirterek, ‘’Firmalarımızın fikir ve ürünlerini geliştirebilmeleri için onlara fiziki bir ortam sağlamanın ötesinde, tam kapsamlı danışmanlık hizmeti ile hem firmalarımızın hem de ülkemizin gelişmesine katkı sağlıyoruz’’dedi

Yılmazyıldız,  ikincisi gerçekleştirilen Hacettepe Teknokent ICT Buluşmaları’nın bir yıl süreyle farklı konu başlıkları ile düzenleneceğini bildirdi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Candan Gökçeoğlu da Hacettepe Üniversitesi’nin, ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olmasının yanı sıra, kurulduğu günden bu yana bütün doktrinlerde her zaman ilklerin öncüsü olduğunu ve dünya markası haline gelmiş bir eğitim kurumu olduğunu bildirdi.

Hacettepe Teknokent’in de yine Hacettepe Üniversitesi’nin bilgi ve birikimleri ile kurulan Türkiye’nin ilk teknokentlerinden biri olarak, üniversite sanayi işbirliğinin yüzde 100 sağlandığı bir yapı olduğunu belirten Prof.Dr. Candan Gökçeoğlu, Hacettepe Teknokent, bünyesindeki firmalara, her zaman yeni fırsat kapıları açarak, bilim ve sanayinin bir arada harmanlanmasıyla fikirleri ürünlere dönüştürme sürecine katkı sağladığını vurguladı.  

Hacettepe ICT Buluşmaları’nın ilkinin geçtiğimiz Haziran ayında “Enerjide İnovatif Yaklaşımlar” başlığı ile düzenlendiğini hatırlatan Prof.Dr Gökçeoğlu, ’’Bugün de ülkemizin önde gelen teknoloji kurumlarından biri olan Türksat A.Ş. ile ‘Milli Uydular ve Uzay’ konulu konferansa ev sahipliği yapıyoruz. Bu bağlamda Türksat A.Ş’nin Genel Müdürü Sayın Cenk Şen bizlere 2020 yılında hizmet vermesi planlanan ülkemizin ilk milli uydusu konusundaki çalışmaları aktaracak. Bilişim, Ar-Ge firmaları ve teknokentler olarak bu projeye nasıl katkılar sağlayabileceğimiz konusunda bugün düzenlediğimiz bu etkinlik bizlere yol gösterici olacaktır’’ dedi.

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen de Hacettepe Teknokent ICT Buluşmaları kapsamında düzenlenen "Milli Uydular ve Uzay" konulu konferansta değerlendirmelerde bulundu.

Türksat’ın ana faaliyet alanlarının uydu, kablo ve bilişim hizmetleri olduğunu ifade eden Şen, "Kısa süre içinde Türkiye'nin global bir markası olmak değil, uluslararası platformda hem uydu operatörü olarak hem de uydu teknolojisini milli alanlarda uygulayabilecek insan gücünü veya yatırımını yapan şirket haline gelmek istiyoruz. Buna yönelik hem Ar-Ge çalışmalarımız hem de planlarımız devam ediyor." diye konuştu.

Türksat'ın bilişim hizmeti olarak e-Devlet Kapısı'nı ortaya koyduklarını anlatan Şen, e-Devlet şifresi alan 29 milyon 600 bin kişiden yaklaşık 15 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu, e-Devlet Kapısı'nda bin 500'den fazla hizmet verildiğini bildirdi.

Şen, 23 ilde kablo altyapısının bulunduğunu belirterek, 3,5 milyon evde Türksat olarak yayın yapma kabiliyetinin olduğunu kaydetti.

Uydu hizmetlerinin televizyon yayıncılığı hizmetleri, veri haberleşme hizmetleri ve uplink hizmetleri şeklinde verildiğini ifade eden Şen, Türkiye'nin uzaya seyahatinin 1A, 1B ve 1C uydularıyla başladığını söyledi.

Türkiye'nin şu anda uzayda 4 uydusunun bulunduğunu anlatan Şen, bunlardan en yaşlısı olan 2A uydusunun kullanım ömrünün geçen yıl dolduğunu ancak 2019'a kadar salınım yörüngede kullanmaya devam edeceklerini bildirdi.

Türksat 5A ve 5B haberleşme uydu proje çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Şen, 31 derece doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A, 42 derece doğu yörüngesinde uydu yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi arttırmak üzere Türksat 5B uydu projelerinin başlatıldığını kaydetti.

Türksat 5A ve 5B haberleşme uydularının üretimine bu yıl başlanmasının planlandığını ifade eden Şen, Türksat 5A’nın 2018'in sonuna doğru, Türksat 5B’nin ise 2019'un ilk 6 ayında uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Şen, Türkiye'nin ilk milli uydusu olan Türksat 6A hakkında da bilgi vererek, kritik tasarım çalışmaları devam eden milli uydunun 2019'da tamamlanmasının ve 2020'de uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Projenin toplam bütçesinin 546 milyon lira olduğuna işaret eden Şen, "Bu alanda, bir Ar-Ge projesine aktarılan kaynak olarak ülkemiz için bir rekordur." dedi.

Şen, 2023 yılında Türkiye'nin 10 global markasından biri olmayı hedefleyen Türksat'ın, dünya üzerindeki uydu operatörleri arasında söz sahibi olmak için uydu kabiliyetini geliştirmeyi ve bununla ilgili programlar yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

Yayınlanma : 2016-09-22 15:33:53

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.