Hacettepe Teknokent Yenilikçi Fikirleri Ödüllendirdi

/ Güncel / Haberler / Hacettepe Teknokent Yenilikçi Fikirleri Ödüllendirdi

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen  ‘’Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması’’ sonuçları açıklandı. Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) tarafından, Sağlık Teknolojileri, İleri Teknolojiler ve Sosyal İnovasyon alanlarında yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesine destek olmak amacıyla düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Hacettepe Teknokent’te düzenlenen ödül töreninde Konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, değer yaratan yeniliklerin ödüllendirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Hacettepe Teknokent’in alındığı noktadan geldiği noktaya bakıldığında önemli bir yol kat edildiğine işaret eden Prof. Dr Haluk Özen, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi’nin  üniversite sanayi arasında ara yüz olduğunu, yeni fikirlerin ortaya çıkmasında ön ayak olduğunu,  akademik farkındalık yarattığını kaydetti.

Prof.Dr. Özen, Hacettepe Üniversitesi’nin daha ileriye gitmesinde bu tür inovatif yaklaşımların etkili olacağını da ifade ederek, ‘’Belli kültürel kodlar da aşıldığında  daha da ileri gidilecektir. Bunu vizyonunda bulundurduğu için teknokenti tebrik ediyorum’’ dedi.

Hacettepe Teknokent ve Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Candan Gökçeoğlu da  Hamle İnovasyon Yarışmasında amacın  inovatif  fikirleri ortaya çıkarmak ve desteklemek olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu,  iyi fikrin bir iş planıyla sonuçlanabilen, sahibine, kullanıcısına fayda getiren, bugünün ve yarının problemini çözen fikir demek olduğunu ifade ederek, ‘’İyi fikrin inovasyona dönüşmesinde bu yarışma inovatif fikirlere destek anlamında büyük önem taşıyor’’ dedi.

Yarışmaya birbirinden değerli 150’ye yakın başvuru olduğunu belirten Prof.Dr. Gökçeoğlu, en iyiler arasından mükemmeli seçtiklerini kaydetti. 

-YARIŞMA 3 AYRI DALDA YAPILDI- 

Sağlık Teknolojileri, İleri Teknolojiler ve Sosyal İnovasyon alanlarında yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesine destek olmak amacıyla düzenlenen yarışmaya, Türkiye’nin her yerinden; üniversitelerde öğrenim gören lisans, yükseklisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler, araştırmacılar, mezunlar ve çalışanlar başvuruda bulundu.   Jüri 150'ye yakın İş fikrini değerlendirdi.

-SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ 

Sağlık Teknolojileri alanında birinciliği, Kemik kırıklarının tedavisi için yeni jenerasyon çok fonksiyonlu yazılım kontrollü, ‘’Kırılan kemiğin hızlı ve doğru kaynamasını sağlayan kemik sabitleme cihazı geliştirilmesi’’ projesiyle Tamer Işın,  2. lik ödülünü ‘’Diyabetik ve deformasyonlu ayaklar için özel ayakkabı üretimine yönelik bir sistemin geliştirilmesi’’ projesi ile Alper Şişman, 3.lüğü ise, yaşlıların ve nörolojik hastaların ev içerisinde ve yalnız kaldıklarında kimsenin yardımına gereksinim duymadan, tek başına oturmadan ayağa kalkmalarını sağlayacak ''Kolay kalk-Yaşlı koltuğu'' projesi aldı.

İLERİ TEKNOLOJİLER 

 İleri Teknolojiler alanında, birinciliği, görme engelli bireylerin bağımsız hareket etmelerini kolaylaştırmak amacıyla giyilebilir bir cihaz üretilmesini sağlayacak,  görme engelli bireyler için giyilebilir duyu temsili ve bilgisayar görüsü Projesiyle Muhammet Yusuf Sarıgöz aldı. 

2’incilik  ödülünü  çalışanı tehlikeli olan ortamdan korumak ya da ürünü çalışandan çalışanın korumak amacıyla hareketlerini çalışılan ortama aktaran mekanik kol üretilmi ''Telemanipülatör [robot kol] Tasarım ve Üretimi'' projesiyle Egemen Mutlu Aras alırken, 3'üncülüğü ise  temiz su kaynaklarının kısıtlı olduğu yüksek nem oranına sahip bölgelerde havadaki nemin verimli şekilde ve bir dış enerji kaynağı olmaksızın toplanarak kullanılabilir su halinde depolanmasını sağlayacak bir cihaz geliştirilmesini içeren ‘’Yüksek Verimli Atmosferik Su Toplama Sistemi’’ Projesiyle Mehmet Burak Kaynar  aldı. 

SOSYAL İNOVASYON

Sosyal İnovasyon alanında ise 1'inciliği temel olarak insanların birbirleriyle yardımlaşıp ihtiyaçlarını giderebilecekleri dinamik konum tabaanlı bir platform oluşturmayı hedefleyen ’’Çevre İle Yardımlaşma Ve Acil Durumlar İçin Etkileşim Ağı’’  projesiyle  EREN AKTUĞ, 2'inciliği Sosyal sorumluluk projelerindeki tüm gönüllülük faaliyetlerinin bir araya toplandığı ve insanların hızlı - kolay bir şekilde gönüllü olabileceği platform oluşturulması ''Gönüllü Sepeti'' projesiyle Elif Çelik aldı.  3’ücülüğü ise engellileri ve kadınları iş verenlerle - işle buluşturan online platform oluşturulmasını sağlayan ''İş senin'' projesiyle Özgür Deniz’’  aldı.

Yarışmada 1. olanlar 15 bin, 2. olan yarışmacılar 10 bin, 3’üncüler ise 5’er bin lira nakit para ödülü yanında; HT-TTM tarafından, Ücretsiz Patent Başvuru Yapma imkanı ve TÜBİTAK BİGG Programına doğrudan geçiş hakkı kazandı. 

Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haluk Özen, Hacettepe Teknokent ve Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Candan Gökçeoğlu, HT-TTM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Erem Bilensoy verdi .


Yayınlanma : 2017-06-02 11:15:00

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.