10 Dakikada "Mobil Harp Karargahı" kurulabilecek.

/ Güncel / Haberler / 10 Dakikada "Mobil Harp Karargahı" kurulabilecek.

Hacettepe Teknokent firmalarından TDU Defense,   mobil olarak 2 askerle 10 dakikada hazır hale getirilebilen harp karargahı geliştirdi. Karargahta, komuta çadırı, anti-radar özellikli kamuflaj ağı, aydınlatma ve jeneratör bulunuyor.

Yaklaşık 24 saatte onlarca asker ve araçla kurulabilen savaş karargahları ve komuta yerleri, geliştirilen sistemle, mobil olarak 2 askerle 10 dakikada hazır hale getirilebilecek. Mobil harp karargahı, birliklerin işini kolaylaştıracak hatta asker sayısını düşürebilecek. TDU Defense  yöneticilerinden Recep Öztürk, geçmişte harp karargahı kurmak için birliklerin büyük kamyonlara yükledikleri malzemelerle bir gün önceden hazırlık yaptığını ancak artık bu durumun değiştiğini söyledi. Silahlı kuvvetlerin dağ, bayır gibi herhangi bir yerde süratle harp karargahı ve taktik komuta yeri kurması için gereken süre ve maliyeti düşürmek amacıyla araştırma yaptıklarını anlatan Öztürk, "Bunun için askeri kamyonların ve hatta ciplerin bile çıkamayacağı yerlere tırmanan Argo isimli 8x8 UTV aracını bu amaca yönelik modifiye ettik. Argo'nun üzerine ağırlığı 180 kilogram kadar gelen, şişirildiğinde 42 metrekare büyüklüğünde su geçirmez, yanmaz özel plastik bir çadır yerleştirdik" dedi.

RADARA YAKALANMIYOR

Eskiden askeri araçların ya da korunaksız basit komuta çadırlarının içerisinden muharebeler yönetildiğini, bu durumda düşmanın termal ve radar keşiflerine karşı savunmasız kalındığını dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:
"Suda bile batmadan gidebilen Argo, karargah kurulacak mekana ulaştığında üzerindeki söz konusu özel çadır hızla yere seriliyor ve UTV üzerinde bulunan kompresör ile 4-5 dakikada şişirilerek hazır hale getiriliyor. Daha sonra radar, gece görüş ve termal kameralara karşı tam korunma sağlayan 60 metrekarelik anti-radar gizleme ağı üzerine kapatılıyor ve hem UTV hem de karargahın düşman unsurları tarafından tespit edilmesinin önüne geçiliyor."

TÜM İHTİYAÇLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Elektrik için ihtiyaç duyulan jeneratör, şişirme kompresörü, ısıtma ve aydınlatma gibi ekipmanların da araç üzerinde hazır olduğunu belirten Öztürk, sistemin NATO standardını tamamıyla karşıladığını bildirdi. Bir tümen ya da bir tugayın savaş karargahı kurması için gereken tüm ekipmanların 4 Argo aracında hazır bir şekilde bekleyebileceğini anlatan Öztürk, "Komutan, 'şuraya kurun' dedikten 15 dakika sonra karargah subayları çadırın içerisinde çalışmalara başlayabilirler" görüşünü dile getirdi.

 

Yayınlanma : 2016-05-31 23:58:55

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.