ENERJİ YÖNETİMİNE HACETTEPE TEKNOKENT DAMGASI

/ Güncel / Haberler / ENERJİ YÖNETİMİNE HACETTEPE TEKNOKENT DAMGASI

ENERJİ YÖNETİMİNE HACETTEPE TEKNOKENT DAMGASI

 

Enerji alanında yatırımları bulunan firmaların elektrik, su, doğalgaz gibi sektörün birçok dalında birden faaliyet göstermeleri, tüm enerji akışının tek bir merkezden denetlenmesine olanak tanıyan teknolojilerin kullanımını da zorunlu kılıyor. Söz konusu denetim modeline olanak tanıyan cihazların genel olarak ithal menşeli olması ve her bir sistem için ayrı ayrı lisans alma zorunluluğu, bu firmaları yüksek yatırım ve işletme maliyetleri ile karşı karşıya bırakıyor.

Uzaktan sayaç okuma teknolojileri alanında çalışan Hacettepe Teknokent Firması VHS Elektronik firması, geliştirdiği RTU cihazı sayesinde değişik bölgelere dağılmış halde bulunan enerji dağıtım istasyonlarındaki tüketim ve arıza verilerinin anlık olarak tek bir merkeze ulaşmasına olanak tanıyan bir sistem geliştirdi.

ATEX SERTİFİKASINA SAHİP İLK YERLİ RTU CİHAZI

Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemleri'nin (SCADA) enerji dağıtım firmalarının hayati ihtiyaçlarından olduğunu belirten Türedi, bu zamana kadar bu ihtiyaçların yurt dışından sağlanan yazılım ve donanımlarla karşılandığını dile getirdi.

Teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle ithal sistemlerin giderek eskidiğinin altını çizen Türedi, "Günümüz dünyasında 20 yıl önceki uygulamaları aynen kullanmaya devam etmek maliyetleri artırıyor. Biz, bugünün teknolojisini kullanarak ürettiğimiz ürünlerle bu ihtiyaca nasıl cevap veririz, diye yola çıktık" diye konuştu.

Ar-Ge çalışmalarının sonucunda, elektrik, doğalgaz dağıtımı gibi riskli alanlar açısından kritik öneme sahip Atex sertifikası bulunan ilk yerli RTU cihazını ürettiklerini dile getiren Türedi, ürünün ithal örneklerinin, SCADA sistemlerindeki donanımsal bir unsur olarak kullanıldığını belirtti.

BÜTÜN DAĞITIM TEK MERKEZDEN İZLENEBİLİYOR

Cihazın, SCADA sistemleri açısından genel kabul görmüş evrensel standartlarla uyumlu olduğunun altını çizen Türedi, müşterilerinin sahip oldukları sistemi yeniden geliştirmeye ihtiyaç duymadan cihazı kullanabildiklerini ifade etti.

Hem doğalgaz hem elektrik alanında yatırımları bulunan müşterileri bulunduğunu anlatan Türedi, söz konusu firmaların, kendi geliştirdikleri sistem ve yazılımı kullanarak elektrik, su ve doğalgaz sevkiyatını aynı sistem üzerinden takip edebildiklerini dile getirdi.

"ÜRÜNÜMÜZ LİSANS MALİYETLERİNİ AZALTIYOR"

Cihazın bir sistem içinde çalışabilmesi için yazılım da geliştirdiklerini anlatan Türedi, yazılımlarının web tabanlı olmasının mevcut SCADA yazılımlarına göre çok büyük avantajlar sağladığını söyledi.

Klasik sistemlerde her yerel unsur için ayrı lisans ücreti ödenmesi gerektiğinin altını çizen Türedi, bunun teknik zorluklar yaratmasının yanında lisans ücretleri açısından da firmanın maliyetlerini artırdığına dikkati çekti. Türedi, "Bizim sistemimizde ise tek bir lisans yatırımı ile tüm ağ sistemi izlenip kontrol edilebilir. En önemli fiyat avantajı buradan sağlanıyor" ifadelerini kullandı.

Yazılımı ülkenin ihtiyaçlarına göre geliştirdiklerini belirten Türedi, kendi yazılımlarının klasik uygulamalardan farklı olarak sürekli güncel tutulduğunu ve bunun sistemi kesintiye uğratmadan yapılabildiğini sözlerine ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29868842.asp

 

Yayınlanma : 2016-06-01 00:02:48

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.