Okul Servisi Bekleme ve Bekletmeye Son..

/ Güncel / Haberler / Okul Servisi Bekleme ve Bekletmeye Son..

Hacettepe Teknokent'te geliştirilen, GSM, GPRS, GPS ve Web tabanlı, insana bağlı olmayan bir yazılım sayesinde öğrencilerin ''Servis'' sorunu bitiyor. ''ServisCell'' yazılımı ile servis eve yaklaşırken veli otomatik olarak aranıyor, çocuk okula vardığında ise SMS ile bilgi veriliyor.

Hacettepe Teknokent'te ar-ge faaliyetlerini sürdüren Polar Teknoloji'nin geliştirdiği yazılımla öğrenciler, veliler ve servis şirketlerinin erişim ve ulaşım sorunu çözülüyor.

Firma Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Diker, buluşların  her zaman  ihtiyaçtan doğduğuna dikkat çekerek, ‘’servis taşımacılığında Başta öğrenciler olmak üzere Okul ve servis şirketinin bu hizmetleri verirken yaşadıkları tüm sorunlara çözüm getiren ve ihtiyaçlarını çözmek amacıyla bu sistemi geliştirmeye kara verdiklerini’’  belirtti.

Diker, ar-ge yapan yazılım ve donanım şirketi olduklarını kaydederek,  projeyi hızla hayata geçirdiklerini ve  15 bin  öğrenci ve velinin sistemi  başarıyla kullandıklarını bildirdi.

''ServisCELL’in temel olarak  ‘’Servis Çağrı ve Bilgilendirme Sistemi’’ GSM, GPRS, GPS ve Web tabanlı insana bağlı olmayan bir sistem olduğunu kaydeden Diker,  ''Servis aracının gecikmelerinden dolayı öğrenci ve velilerin bekleme noktalarında beklemesinin önüne geçiyoruz.  Her veli kendi istediği mesafe ve zamanı internet üzerinde ayarlayarak servisin geldiğini görüyor. Cep telefonundan aranıyor, SMS'le bilgilendiriliyor. Öğrenci böylece sevisini beklemiyor ve bekletmiyor. Okula ve eve varışında veli telefon ve SMS'le bilgilendiriliyor '' dedi.

-Öğrencinin okul giriş ve okuldan çıkış anı velilere bildiriliyor.  

Bir öğrencinin gecikmesinin zincirleme olarak diğer öğrencileri de etkilediğine işaret eden Diker, ''Servis eve yaklaşırken sistem veliyi arayarak aracın nerede ve kaç dakika sonra öğrenciye alacağına ilişkin bilgi veriyor. Akşam da yine okuldan ayrılırken SMS atıyor yine velinin istediği mesafede veliye çocuğun evin önüne geleceği saati bildiriyor. ServisCell hizmeti Aylık yaklaşık 10 liraya kullanılabiliyor'' dedi.

-Şoförler, santral memuru gibi-

Türkiye'de 70 bin servis bulunduğunu bildiren Diker, ''Şu kişi gecikti, bu kişi gelmeyecek, 2 dakika bekler misin, servis nerede kaldı gibi velilerin telefon aramalarından dolayı trafikte şoförler santral memuru gibi ve bu kaza riskini artırıyor. Yazılımımız bir anlamda güvenlik sorununu da çözüyor'' diye konuştu. Diker, velilerin eğer çocukları o gün okula gitmeyecek ya da servis kullanmayacaksa akıllı cep telefonlarından bildirimi kapatabildiğini, servis şirketinin ise aracı diğer öğrencinin bulunduğu noktaya  yönlendirdiğini kaydetti.

Bedri Diker, sabahları evinden ayrılan çocuğun, okul çıkışı  farklı bir adrese gitmesi durumunda bildirilen adrese  varış bilgisinin iletildiğine işaret etti. Sistem hakkında detaylı bilgiye www.ServisCell.com.tr internet adresinden ulaşılabiliyor.

Yayınlanma : 2016-06-01 00:02:11

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.